5 powodów, dla których warto odkryć Nową Rudę

Rynek w Nowej Rudzie. fot.Jacek Halicki/Wikipedia.CC BY-SA 3.0 pl

Jeśli myślisz, że Nowa Ruda znana jest tylko z Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc”, to musisz to przeczytać!

1.Sławni ludzie

Z Nowej Rudy pochodzą m.in. aktorzy Robert Więckiewicz (tak – to ten z oskarowego „W ciemności”) i Krzysztof Tyniec oraz piosenkarka Edyta Gepert. Swój dom nieopodal ma Olga Tokarczuk.  Ale to nie wszystko. Nawet Franz Eckert kompozytor hymnu Japonii jest stąd;)

2.  Miasto górnictwa, włókiennictwa i drukarstwa

W XX wieku miasto słynęło z kopalni węgla kamiennego, rozwiniętego przemysłu jedwabniczego oraz drukarstwa. Dość powiedzieć, że to tu w połowie XVIII wieku powstał pierwszy numer pisma „Przyjaciel domu” (odpowiednik polskiej „Przyjaciółki), który w Niemczech wydawany jest do dzisiaj.

3. Filmy się tu ogląda i… kręci

W Nowej Rudzie swoje premiery miały dwa filmy. W 2009 roku po raz pierwszy zaprezentowana została tu produkcja Jacka Głomba „Operacja Dunaj”, a w 2017 roku drugim miastem w Polsce, w którym pokazano film Pokot była właśnie Nowa Ruda. Nie bez przyczyny – to tu kręcono część ze scen, a wśród filmowych statystów wielu pochodzi z Nowej Rudy.

4. Piękna, tajemnicza okolica

Obok Nowej Rudy są zarówno podziemne tajemnice II wojny światowej, „złoty pociąg”, twierdze w Srebnej Górze i Kłodzku, wyjątkowe Muzeum Papiernictwa, czy też Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju. Co więcej czeska granica jest zaledwie kilka kilometrów za miastem.

Jeden z najwyższych wiaduktów w Polsce. Jar.ciurus/Wikipedia/CC.4.0

5. Najwyższy wiadukt kolejowy w Polsce

Linia kolejowa z Wałbrzycha do Kłodzka robi wrażenie. Najdłuższe kolejowe wiadukty i tunele zobaczysz właśnie w drodze do Nowej Rudy. Czekamy na Ciebie!

Tagi: , ,