Bruksela w relacji zwycięzców Turnieju

Laureaci XIII Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc”

Najlepsi uczestnicy Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc” wyjechali w nagrodę na wycieczkę do Brukseli. Przeczytajcie relację!

Od 16 do 20 października 2016 roku  uczniowie Zespołu Szkól Agrotechnicznych w Bożkowie,  laureaci XIII TURNIEJU WIEDZY „PIERWSZA POMOC”  2. edycji ogólnopolskiej z 2015 roku, w składzie:  Kacper Karpiel, Piotr Radzik, Marcin Jeremicz oraz Sebastian Martynowicz w zastępstwie Łukasza Swoła, który tuż przed wyjazdem uległ kontuzji nogi, wraz z opiekunem mgr Stanisławem Burzyńskim, przebywali na wycieczce w Belgii, ufundowanej przez Eurodeputowanego Bogdana Zdrojewskiego z Wrocławia.

Brugia na początek
Pobyt na terenie Belgii rozpoczęliśmy od zwiedzania miasta Brugii. Zwiedziliśmy średniowieczne centrum, a w tym Rynek z zabytkowym zespołem miejskim o unikalnej architekturze, Wieżę Belfort, Bazylikę św. Krwi i Kościół Najświętszej Marii Panny oraz ulicę muzeów (Dijver). Na zakończenie pobytu w Brugii odbyliśmy 30 minutowy rejs łódką po kanałach  Brugii, w czasie którego mogliśmy ponownie podziwiać zabytkową architekturę tego średniowiecznego miasta.

Bruksela i spotkanie z europosłem
Po zakończeniu zwiedzania Brugii, nastąpił przejazd autokarem  do Brukseli, gdzie zostaliśmy zakwaterowani w hotelu „Opera”. Po krótkim odpoczynku i przebraniu się udaliśmy się do restauracji „Altro Mondo”, na obiadokolację. gdzie ku zaskoczeniu wszystkich oprócz obiadokolacji czekał również na nas Eurodeputowany Bogdan Zdrojewski. Po serdecznym przywitaniu uczestników wycieczki wspólnie z nami spożył posiłek.

Po obiadokolacji cała grupa spacerkiem udała się na zwiedzanie Brukseli nocą. Zwiedziliśmy Plac Giełdy, kościół św. Mikołaja, Grand Place i Manneken Pis, następnie przechodząc przez Galerię Św. Huberta wróciliśmy do hotelu.
Drugi dzień pobytu w Brukseli rozpoczął się od wizyty w Parlamencie Europejskim. W holu parlamentu przywitał nas Eurodeputowany Bogdan Zdrojewski, z którym poszczególne grupy laureatów zrobiły sobie zdjęcia pod flagami państw wchodzących w skład Unii Europejskiej. Następnie w jednej z sal odbyło się spotkanie z europosłem, który przedstawił proces tworzenia prawa unijnego oraz zagadnienia, którymi aktualnie zajmuje się Parlament Europejski.Po zakończonym spotkaniu nastąpiło wejście na galerię sali plenarnej, gdzie odbyła się prelekcja na temat Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Po czym grupa udała się na stołówkę parlamentarną, gdzie zjedliśmy razem z innymi grupami wycieczkowymi i niektórymi eurodeputowanymi obiad.
Po obiedzie kontynuowaliśmy zwiedzanie Brukseli. Zwiedziliśmy dzielnicę drapaczy chmur, Laeken – Rezydencje Królewskie i Park Expo, przejeżdżaliśmy Bulwarami Brukseli obok Kolumny Kongresu, Pałacu Królewskiego, Kościoła Notre Dame de Sablon, Pałacu Sprawiedliwości i Parku Cinquantenaire, gdzie przyglądaliśmy się Łukowi Triumfalnemu. Po czym wróciliśmy do hotelu.

Antwerpia na koniec
Trzeci dzień pobytu w Belgii  rozpoczął się od zwiedzenia Katedry Miłosierdzia Bożego na wzgórzu Koekelberg w Brukseli, której budowę rozpoczął  w 1905 roku, tj. w siedemdziesiątą piątą rocznicę niepodległości Belgii  król Leopold II. Prace przy jej budowie trwały do 1969 roku.  Po zwiedzeniu katedry udaliśmy się do Antwerpii, gdzie zwiedziliśmy Nadbrzeże Flandryjskie i Katedrę Najświętszej Marii Panny, w której królują cztery arcydzieła Petera Paula Rubensa, tj. „Podniesienie krzyża”, „Zdjęcie Chrystusa z krzyża,” „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny” i „Zmartwychwstanie Chrystusa.”  Po wyjściu z katedry udaliśmy się pod pomnik Rubensa, skąd zabytkowymi uliczkami wróciliśmy do autokaru, celem odjazdu do kraju.

W tym miejscu pragniemy podziękować  Eurodeputowanemu Panu Bogdanowi Zdrojewskiemu za ufundowanie nam cudownej wycieczki, która pozwoliła nie tylko poznać Parlament Europejski, ale także zabytki i średniowieczną architekturę Brugii, Brukseli i Antwerpii. Dziękujemy.

Stanisław Burzyński – opiekun drużyny

Tagi: , , ,