TOP 5 atrakcji turystycznych, które musicie zobaczyć przyjeżdżając na Turniej!

Rywalizacja i nauka pierwszej pomocy to nie wszystko. Po Turnieju warto zostać na Ziemi Kłodzkiej. Mamy tu kilka świetnych miejsc, które musicie zobaczyć.

Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie

Niegdyś Nowa Ruda słynęła z górnictwa. Dzisiaj można wejść do sztolni i poczuć się jak górnik. W Muzeum funkcjonuje podziemna kolejka, która jest pierwszą tego typu atrakcją w Polsce, a czwartą w Europie. Niegdyś służyła do przewozu górników, dzisiaj mogą z niej skorzystać turyści.
Więcej informacji: http://kopalnia-muzeum.pl/

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Czerpaliście kiedyś ręcznie papier? Wiecie, jak go wyprodukować? Podczas wizyty w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju odkryjecie tajniki papieru. Jego wspaniałe dzieje, z którymi związana jest historia nowożytnego świata.
Więcej informacji: http://www.muzpap.pl/

Kaplica Czaszek w Kudowie-Czermnej

„Wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys) szczątków ludzi. Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka , któremu budowa kaplicy , zbieranie szczątków , dezynfekcja i impregnacja oraz układanie szczątków zajęły osiem lat… Kaplica jest wyjątkowym obrazem przemijalności i kruchości człowieka w której spotkały się szczątki dawnych rodzin, przyjaciół i wrogów”.

Więcej informacji: http://www.kudowa.pl/pl/atrakcje/kaplica-czaszekx    

Wyjątkowa linia kolejowa

Jedne z najwyższych wiaduktów kolejowych, wspaniałe tunele i góry, które  przecina linia kolejowa z Wałbrzycha do Kłodzka. W klimatyzowanym szynobusie powtórzycie zagadnienia związane z pierwszą pomocą, zakochacie się w krajobrazach Ziemi Kłodzkiej i przedostaniecie się do wyjątkowych miejsc, o których Joseph Wittig pisał jako „Krainie Pana Boga”.
Więcej informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_kolejowa_nr_286, www.kolejedolnoslaskie.eu

Muzeum prof. Josepha Wittiga

Wyjątkowe Muzeum w domu kronikarza Nowej Rudy – prof. Josepha Wittiga, którego życiorys zdumiewa i fascynuje zarazem. Był to niemiecki profesor teologii, filozof, ekskomunikowany ksiądz katolicki, poeta oraz kronikarz związany z ziemią kłodzką, o której pisał, że jest krainą Pana Boga.

Więcej informacji: http://www.ziemiaklodzka.pl/muzeum-josepha-wittiga

Tagi: ,